Sık Sorulan Sorular

1. Enstitünüze nasıl ve ne zaman başruvuda bulunabilirim?

Akademik takvimde yer alan tarihler arasında Enstitümüze başvurabilirsiniz. Başvurular başlamadan önce kontenjan ve başvuru koşulları Enstitü web sayfasından duyurulmaktadır. Belirtilen tarih aralığında, öncelikle internet üzerinden ön kayıt başvurusu yapılır.

2.  Öğrenim katkı payı ödemek zorunda mıyım?

Tezli Yüksek Lisans Programlarında ilk 2 yıl, Doktora Programlarında ise ilk 4 yıl öğrenim katkı payı ödenmez. Katkı payı bedelleri her yıl yeniden belirlenir ve Üniversitemiz sitesinde duyurulur.

3.Ders kaydı nasıl yapılır?

Ders kayıt işlemleri akademik takvimde belirtilen süreler içerisinde (Öğrenci Bilgi Yönetim Sistemi) üzerinden öğrenci tarafından yapılır. Ders kayıtları öğrencilerin danışmanları tarafından onaylanır. Ders kaydının onaylandığını transkriptinizi kontrol ederek öğrenebilirsiniz.

4. Öğrenci Belgesini ve Transkript nasıl alabilirim.

Öğrenci Belgesi alabilmek için Genel Dilekçe Formunu doldurup öğrenci işlerine bırakmanız yeterlidir. Bunun yanı sıra, Öğrenci Bilgi Yönetimi Sistemi(ÖBYS) üzerinden talepte bulunulabilir veya e-Devlet sisteminden de öğrenci belgesi alabilirsiniz.

5. Kayıt Donruma işlemi nasıl yapılır?

Marmara Üniversitesi Lisansüstü Eğitim ve Öğretim Yönetmeliği Madde 29'da belirtilen haklı ve geçerli nedenlerin varlığı halinde Enstitü Yönetim Kurulunca öğrencinin kaydının bir yarıyıl veya bir yıl dondurulmasına karar verilebilir.

 


Bu sayfa Eğitim Bilimleri Enstitüsü tarafından en son 24.03.2023 14:06:42 tarihinde güncellenmiştir.

HIZLI ERİŞİM