'' 100. Yılında Milli Mücadele Edebiyatı Üzerine Dikkatler '' Konulu Programımız 06.12.2019 Cuma günü 15:30-17:00 saatleri arasında gerçekleştirilmiştir.

Eğitim Bilimleri Enstitüsünün güz konferansları kapsamında Prof. Dr. Abdullah UÇMAN'ın davetli konuşmacı olarak katıldığı « 100. Yılında Milli Mücadele Edebiyatı Üzerine Dikkatler » adlı program 6 Aralık 2019 Cuma günü 15.30 - 17.00 saatleri arasında gerçekleştirilmiştir. Prof. Dr. Mustafa Sinan KAÇALİN, davetli konuşmacı Prof. Dr. Abdullah UÇMAN'ı kısaca tanıtarak programa başlamıştır. Sayın UÇMAN Milli Mücadele'nin 100. yılı olması nedeniyle ilk olarak tarihsel önemine değindikten sonra Milli Mücadele yıllarına ait kitap, gazete, dergi gibi kaynakları büyük bir titizlikle tarayarak elde ettiği bilgilerin analizini katılımcılarla ayrıntılı bir şekilde paylaşmıştır.

 

Milli Mücadele'nin daha iyi bir şekilde anlaşılabilmesi için o dönemin basın ve edebiyatının da nabzının tutulması gerektiğinin altını çizen Prof. Dr. Abdullah UÇMAN konuşmasında Milli Mücadele'ye destek veren yazar ve şairlerden örnekler vererek bahsetmiştir. Özellikle Milli Mücadele'de Mehmet Akif ERSOY'un gerek Anadolu'ya geçerek göstermiş olduğu yoğun çaba, gerekse Halide Edip ADIVAR'ın « Sultanahmet Mitingi » ve « Ateşten Gömlek » isimli eserinin önemine değindikten sonra döneme katkı sağlayan yazarlardan seçkiler sunarak konuşmasını tamamladı. Farklı ana bilim dallarından katılan öğretim elemanları ve öğrencilerin soruları cevaplandıktan sonra etkinlik sona erdi.

                                                ABD.png (271 KB)

AU2.jpg (75 KB)

AU3.jpg (124 KB)

AU4.jpg (95 KB)

HIZLI ERİŞİM